ime to see who can predict the outcome of the upcoming season! Place your votes!
Imperial League
Seaboard
1.
2.
3.
4.
Dixie
1.
2.
3.
4.
Trans Atlantic
1.
2.
3.
4.
IL Awards Winners
Royal Raker Winner:
Golden Arm Winner:
Wunderkind Winner:
Sovereign League
Great Lakes
1.
2.
3.
4.
5.
Desert Hills
1.
2.
3.
4.
5.
Rising Sun
1.
2.
3.
4.
SL Awards Winners
Royal Raker Winner:
Golden Arm Winner:
Wunderkind Winner:
Postseason
IL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
_____ over _____ in __ games
SL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
_____ over _____ in __ games
IL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
_____ over _____ in __ games
_____ over _____ in __ games
SL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
_____ over _____ in __ games
_____ over _____ in __ games
League Championship Series Winners
IL: _____ over _____ in __ games
SL: _____ over _____ in __ games
PEC Winner
_____ over _____ in __ games
Scoring Rules:
+1 point for each standings position you're off by
-1 point for each postseason series winner correctly identified
-1 point for correctly guessing the number of games team advance a postseason series (do not need the losing team accurate)
-1 point for getting the PEC winner
-0.5 points for identifying an end of season award winner
Lowest score wins
Past Winners:
2015 - Kevin (FLA)
2016 - Kevin (FLA)
2017 - Frank (CON)
2018 - Dan (ARL)
2019 - Denny (PS)
2020 - TBD
2021 - Patrick (HAV)
2022 - Mike (AUR)
2023 - Mike (AUR)
2024 - Patrick (HAV)
2025 - ?????
2026 Predictions
- Alleghenies
- Major Leaguer
- Posts: 1163
- Joined: Mon Jan 27, 2014 12:39 pm
- Contact:
2026 Predictions
Gregory Abcarian
General Manager
West Virginia
General Manager
West Virginia
- Ghosts
- Hall of Famer
- Posts: 2131
- Joined: Mon Oct 29, 2007 2:04 pm
Re: 2026 Predictions
Seaboard
1. WV
2. Harpoon
3. Arlington
4. Lions
Dixie
1. Featherheads
2. Kentucky
3. Nawlins
4. Calzones
Trans Atlantic
1. Coqui
2. Cigars
3. Scotland
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez, KEN
Golden Arm Winner: Hatsuyori, ARL
Wunderkind Winner: Carlos Garza, WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Gnats
2. Warriors
3. Badgers
4. Jurassic Park
5. Canton
Desert Hills
1. Siths
2. Jedi :)
3. Codgers
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Evas
2. Wind Dancing
3. Shisa
4. Akira
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Jerry Long, CL
Golden Arm Winner: Tugboat (the Sith Lord)
Wunderkind Winner: Manny Castro, Aurora
Postseason
IL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Harpoon over Thoroughbreads in 5 games
SL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Bears over Warriors in 5 games
IL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Featherheads over Coqui in 6 games
WV over Harpoon in 6 games
SL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Siths over Gnats in 7 games
Evas over Bears in 6 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 7 games
SL: Evas over Siths in 7 games
PEC Winner
Evas over WV in 7 games
1. WV
2. Harpoon
3. Arlington
4. Lions
Dixie
1. Featherheads
2. Kentucky
3. Nawlins
4. Calzones
Trans Atlantic
1. Coqui
2. Cigars
3. Scotland
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez, KEN
Golden Arm Winner: Hatsuyori, ARL
Wunderkind Winner: Carlos Garza, WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Gnats
2. Warriors
3. Badgers
4. Jurassic Park
5. Canton
Desert Hills
1. Siths
2. Jedi :)
3. Codgers
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Evas
2. Wind Dancing
3. Shisa
4. Akira
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Jerry Long, CL
Golden Arm Winner: Tugboat (the Sith Lord)
Wunderkind Winner: Manny Castro, Aurora
Postseason
IL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Harpoon over Thoroughbreads in 5 games
SL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Bears over Warriors in 5 games
IL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Featherheads over Coqui in 6 games
WV over Harpoon in 6 games
SL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Siths over Gnats in 7 games
Evas over Bears in 6 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 7 games
SL: Evas over Siths in 7 games
PEC Winner
Evas over WV in 7 games
Dan Vail
Bakersfield Bears 2028-2030
Niihama-shi Ghosts 2010, 2031-current
Bakersfield Bears 2028-2030
Niihama-shi Ghosts 2010, 2031-current
- Borealis
- Hall of Famer
- Posts: 8450
- Joined: Tue Sep 22, 2009 9:27 pm
- Location: San Francisco
Re: 2026 Predictions
Well... Someone needs to get this party started!!
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
The Alleghenies are loaded and win this division going away... Hartford may have had a breakout last year, but don't rule out the 'Crats...
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Until further notice, this continues to be one of those divisions dominated by one team...
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
Still a tough division to call - San Juan and Havana will fight to the end... If Mike Hale finds his stroke (and potential), he may be the difference...
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Alexander O'Neill, SJ
Golden Arm Winner: Manual Pacheco, ARL
Wunderkind Winner: ???
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
5. Kalamazoo
4. Fargo
5. Canton
The 'Gnats will be pesty as always and have enough to hold off Duluth - barring a horrid start like last season... Don't sleep on the Warriors - They've made a lot of +++ moves...
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
I see no real change here, Palm Springs and Bakersfield are interchangeable... I still think the Bears may still challenge for a wild card - if their young pitching gels...
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. New-Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
Shin Seiki, and coin flips - though it feels like it may be Neo-Tokyo's turn to challenge the Evil Evs...
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Andres Hernandez - SS
Golden Arm Winner: 'Tugboat'' - Aurora
Wunderkind Winner: Manny Castro - Aurora
Postseason
IL Wild Card
San Juan over KTY in 4 games
SL Wild Card Winners
Duluth over Palm Springs in 4 games
IL Division Series Winners
West Virginia over San Juan in 5 games
Florida over Havana in 7 games
SL Division Series Winners
Aurora over Duluth in 6 games
SS over Crystal Lake in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 7 games - epic...
SL: Aurora over SS in 7 games - (epic)(epic)...
PEC Winner
Aurora over West Virginia in 7 games - (epic)(epic)(epic)
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
The Alleghenies are loaded and win this division going away... Hartford may have had a breakout last year, but don't rule out the 'Crats...
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Until further notice, this continues to be one of those divisions dominated by one team...
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
Still a tough division to call - San Juan and Havana will fight to the end... If Mike Hale finds his stroke (and potential), he may be the difference...
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Alexander O'Neill, SJ
Golden Arm Winner: Manual Pacheco, ARL
Wunderkind Winner: ???
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
5. Kalamazoo
4. Fargo
5. Canton
The 'Gnats will be pesty as always and have enough to hold off Duluth - barring a horrid start like last season... Don't sleep on the Warriors - They've made a lot of +++ moves...
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
I see no real change here, Palm Springs and Bakersfield are interchangeable... I still think the Bears may still challenge for a wild card - if their young pitching gels...
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. New-Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
Shin Seiki, and coin flips - though it feels like it may be Neo-Tokyo's turn to challenge the Evil Evs...
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Andres Hernandez - SS
Golden Arm Winner: 'Tugboat'' - Aurora
Wunderkind Winner: Manny Castro - Aurora
Postseason
IL Wild Card
San Juan over KTY in 4 games
SL Wild Card Winners
Duluth over Palm Springs in 4 games
IL Division Series Winners
West Virginia over San Juan in 5 games
Florida over Havana in 7 games
SL Division Series Winners
Aurora over Duluth in 6 games
SS over Crystal Lake in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 7 games - epic...
SL: Aurora over SS in 7 games - (epic)(epic)...
PEC Winner
Aurora over West Virginia in 7 games - (epic)(epic)(epic)
Michael Topham, President Golden Entertainment & President-CEO of the Aurora Borealis
2019, 2021, 2022, 2023 PEBA Champions
2019, 2021, 2022, 2023 PEBA Champions
- Wind Dancers
- Major Leaguer
- Posts: 761
- Joined: Wed Aug 03, 2016 5:45 pm
- Location: Harrisburg, PA
Re: 2026 Predictions
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Hartford
3. Arlington
4. Amsterdam
Dixie
1. Kentucky
2. Florida
3. New Orleans
4. San Antonio
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodríguez, KEN
Golden Arm Winner: Motoyuki Hatsutori, ARL
Wunderkind Winner: Eric Elliot, KEN
Sovereign League
Great Lakes
1. Duluth
2. Crystal Lake
3. Kalamazoo
4. Canton
5. Fargo
Desert Hills
1. Aurora
2. Bakersfield
3. Palm Springs
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Toyama
3. Neo-Tokyo
4. Okinawa
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Jerry Long, FAR
Golden Arm Winner: Randy 'Tugboat' Smith, AUR
Wunderkind Winner: Barry Wallace, DUL
Postseason
IL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Florida over Hartford in 5 games
SL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Crystal Lake over Bakersfield in 4 games
IL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
West Virginia over Florida in 6 games
Kentucky over Havana in 5 games
SL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Aurora over Crystal Lake in 5 games
Shin Seiki over Duluth in 7 games
League Championship Series Winners
IL: West Virginia over Kentucky in 7 games
SL: Shin Seiki over Aurora in 6 games
PEC Winner
West Virginia over Shin Seiki in 7 games
Seaboard
1. West Virginia
2. Hartford
3. Arlington
4. Amsterdam
Dixie
1. Kentucky
2. Florida
3. New Orleans
4. San Antonio
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodríguez, KEN
Golden Arm Winner: Motoyuki Hatsutori, ARL
Wunderkind Winner: Eric Elliot, KEN
Sovereign League
Great Lakes
1. Duluth
2. Crystal Lake
3. Kalamazoo
4. Canton
5. Fargo
Desert Hills
1. Aurora
2. Bakersfield
3. Palm Springs
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Toyama
3. Neo-Tokyo
4. Okinawa
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Jerry Long, FAR
Golden Arm Winner: Randy 'Tugboat' Smith, AUR
Wunderkind Winner: Barry Wallace, DUL
Postseason
IL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Florida over Hartford in 5 games
SL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Crystal Lake over Bakersfield in 4 games
IL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
West Virginia over Florida in 6 games
Kentucky over Havana in 5 games
SL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Aurora over Crystal Lake in 5 games
Shin Seiki over Duluth in 7 games
League Championship Series Winners
IL: West Virginia over Kentucky in 7 games
SL: Shin Seiki over Aurora in 6 games
PEC Winner
West Virginia over Shin Seiki in 7 games
Dylan Krupilis
GM - Toyama Wind Dancers
Web Admin/Tech Guru
1x PEBA Champion (2038)
3x Sovereign League Champion (2034, 2037, 2038)
1x GM of the Year (2034)
GM - Toyama Wind Dancers
Web Admin/Tech Guru
1x PEBA Champion (2038)
3x Sovereign League Champion (2034, 2037, 2038)
1x GM of the Year (2034)
- Sandgnats
- All-Star
- Posts: 1648
- Joined: Wed Aug 03, 2016 5:52 pm
- Location: Spokane, Washington State, United States of America
Re: 2026 Predictions
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
WV all the way.
Dixie
1. Florida
2. New Orleans
3. Kentucky
4. San Antonio
New Orleans jumps to #2 in this division and within striking distance of the wildcard with KY.
Trans Atlantic
1. San Juan
2. Havana
3. Claymores
4. London
San Juan and Havana will fight to the end and San Juan fights it out, but Havana misses the wild card.
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Alexander O'Neill, SJ
Golden Arm Winner: Manual Pacheco, ARL
Wunderkind Winner: Carlos Garza, WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
5. Kalamazoo
4. Fargo
5. Canton
It will be a slug fest with the Warrior this season since my Gnats are off to a slow start, yet again... we have the talent so the numbers will warm up with the temperature.
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
I think the Bears take one step back to take two steps forward for 2027. The Codgers push it with Aurora this season.
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. New-Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
Shin Seiki will have the best record in the SL. NT makes a jump this season and grabs the last wild card spot.
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Jerry Long - CL
Golden Arm Winner: Dean McNeil - CL
Wunderkind Winner: Barry Wallace, DUL
Postseason
IL Wild Card
NO over Arlington in 7 games
SL Wild Card Winners
Duluth over NT in 6 games
IL Division Series Winners
West Virginia over NO in 5 games
Florida over San Juan in 7 games
SL Division Series Winners
Duluth over Aurora in 7 games
SS over Crystal Lake in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 7 games
SL: SS over Duluth in 4 games
PEC Winner
SS over West Virginia in 4 games
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
WV all the way.
Dixie
1. Florida
2. New Orleans
3. Kentucky
4. San Antonio
New Orleans jumps to #2 in this division and within striking distance of the wildcard with KY.
Trans Atlantic
1. San Juan
2. Havana
3. Claymores
4. London
San Juan and Havana will fight to the end and San Juan fights it out, but Havana misses the wild card.
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Alexander O'Neill, SJ
Golden Arm Winner: Manual Pacheco, ARL
Wunderkind Winner: Carlos Garza, WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
5. Kalamazoo
4. Fargo
5. Canton
It will be a slug fest with the Warrior this season since my Gnats are off to a slow start, yet again... we have the talent so the numbers will warm up with the temperature.
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
I think the Bears take one step back to take two steps forward for 2027. The Codgers push it with Aurora this season.
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. New-Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
Shin Seiki will have the best record in the SL. NT makes a jump this season and grabs the last wild card spot.
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Jerry Long - CL
Golden Arm Winner: Dean McNeil - CL
Wunderkind Winner: Barry Wallace, DUL
Postseason
IL Wild Card
NO over Arlington in 7 games
SL Wild Card Winners
Duluth over NT in 6 games
IL Division Series Winners
West Virginia over NO in 5 games
Florida over San Juan in 7 games
SL Division Series Winners
Duluth over Aurora in 7 games
SS over Crystal Lake in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 7 games
SL: SS over Duluth in 4 games
PEC Winner
SS over West Virginia in 4 games
RJ Ermola
Vice President and General Manager of Baseball Operations
Crystal Lake Sandgnats
*2024 PEBA Champions*
Vice President and General Manager of Baseball Operations
Crystal Lake Sandgnats
*2024 PEBA Champions*
- MikeB
- Triple-A
- Posts: 412
- Joined: Fri Nov 18, 2016 1:20 pm
Re: 2026 Predictions
Imperial League
Seaboard
1. West Va.
2. Hartford
3. Arlington
4. Amsterdam
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Trans Atlantic
1. San Juan
2. Havana
3. London
4. Scottish
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez
Golden Arm Winner: Manuel Pacheco
Wunderkind Winner: E. Elliot
Sovereign League
Great Lakes
1. Duluth
2. Crystal Lake
3. Canton
4. Fargo
5. Kalamazoo
Desert Hills
1. Aurora
2. Bakersfield
3. Palm Springs
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Neo Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Christian Webb
Golden Arm Winner: K.Nishiyama
Wunderkind Winner: S. Willis
Postseason
IL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Hartford over Kentucky in 5 games
SL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Crystal Lake over Bakersfield in 4 games
IL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
West Va. over Hartford in 5 games
Florida over San Juan in 5 games
SL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Aurora over Shin Seiki in 7 games
Duluth over Crystal Lake in 5 games
League Championship Series Winners
IL: West Va. over Florida in 5 games
SL: Duluth over Aurora in 5 games
PEC Winner
Duluth over West Va. in 7 games
Seaboard
1. West Va.
2. Hartford
3. Arlington
4. Amsterdam
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Trans Atlantic
1. San Juan
2. Havana
3. London
4. Scottish
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez
Golden Arm Winner: Manuel Pacheco
Wunderkind Winner: E. Elliot
Sovereign League
Great Lakes
1. Duluth
2. Crystal Lake
3. Canton
4. Fargo
5. Kalamazoo
Desert Hills
1. Aurora
2. Bakersfield
3. Palm Springs
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Neo Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Christian Webb
Golden Arm Winner: K.Nishiyama
Wunderkind Winner: S. Willis
Postseason
IL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Hartford over Kentucky in 5 games
SL Wild Card Winner - Top 3 seeds get a bye
Crystal Lake over Bakersfield in 4 games
IL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
West Va. over Hartford in 5 games
Florida over San Juan in 5 games
SL Division Series Winners - Top 3 seeds vs. Wild Card winner
Aurora over Shin Seiki in 7 games
Duluth over Crystal Lake in 5 games
League Championship Series Winners
IL: West Va. over Florida in 5 games
SL: Duluth over Aurora in 5 games
PEC Winner
Duluth over West Va. in 7 games
Mike Best
San Juan Coqui
San Juan Coqui
- Alleghenies
- Major Leaguer
- Posts: 1163
- Joined: Mon Jan 27, 2014 12:39 pm
- Contact:
Re: 2026 Predictions
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Hartford
3. Arlington
4. Amsterdam
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. San Antonio
4. New Orleans
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez
Golden Arm Winner: Gunner McGruder WV
Wunderkind Winner: Carlos Garza WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
5. Kalamazoo
4. Canton
5. Fargo
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. New-Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Christian Webb
Golden Arm Winner: Randy 'Tugboat' Smith, AUR
Wunderkind Winner: Manny Castro - Aurora
Postseason
IL Wild Card
Kentucky over Hartford in 4 games
SL Wild Card Winners
Duluth over Palm Springs in 4 games
IL Division Series Winners
West Virginia over Kentucky in 5 games
Florida over Havana in 6 games
SL Division Series Winners
Aurora over Duluth in 6 games
SS over Crystal Lake in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 6 games
SL: Aurora over SS in 6 games
PEC Winner
West Virginia over Aurora in 6 games
Seaboard
1. West Virginia
2. Hartford
3. Arlington
4. Amsterdam
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. San Antonio
4. New Orleans
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez
Golden Arm Winner: Gunner McGruder WV
Wunderkind Winner: Carlos Garza WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
5. Kalamazoo
4. Canton
5. Fargo
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. New-Tokyo
3. Toyama
4. Okinawa
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Christian Webb
Golden Arm Winner: Randy 'Tugboat' Smith, AUR
Wunderkind Winner: Manny Castro - Aurora
Postseason
IL Wild Card
Kentucky over Hartford in 4 games
SL Wild Card Winners
Duluth over Palm Springs in 4 games
IL Division Series Winners
West Virginia over Kentucky in 5 games
Florida over Havana in 6 games
SL Division Series Winners
Aurora over Duluth in 6 games
SS over Crystal Lake in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over Florida in 6 games
SL: Aurora over SS in 6 games
PEC Winner
West Virginia over Aurora in 6 games
Gregory Abcarian
General Manager
West Virginia
General Manager
West Virginia
- Leones
- Hall of Famer
- Posts: 2579
- Joined: Mon Feb 16, 2009 12:42 pm
Re: 2026 Predictions
2026 predictions
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Scottish
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: LF Pedro Rodriguez KEN
Golden Arm Winner: SP Bob Burns SA
Wunderkind Winner: SP Eric Elliot KEN
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
3. Canton
4. Fargo
5. Kalamazoo
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Yuma
5. Reno
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Okinawa
3. Toyama
4. Neo-Tokyo
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: CF Pat Watson FAR
Golden Arm Winner: SP Miguel Cantú CL
Wunderkind Winner: 1B Gustavo López FAR
Postseason
IL Wild Card Winner
Arlington over Kentucky in 5 games
SL Wild Card Winner
Duluth over Palm Springs in 4 games
IL Division Series Winners
Florida over Arlington in 6 games
West Virginia over Havana in 4 games
SL Division Series Winners
Crystal Lake over Duluth in 7 games
Shin Seiki over Aurora in 7 games
League Championship Series Winners
IL: Florida over West Virginia in 7 games
SL: Crystal Lake over Shin Seiki in 7 games
PEC Winner
Florida over Crystal Lake in 6 games
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Scottish
4. London
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: LF Pedro Rodriguez KEN
Golden Arm Winner: SP Bob Burns SA
Wunderkind Winner: SP Eric Elliot KEN
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
3. Canton
4. Fargo
5. Kalamazoo
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Yuma
5. Reno
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Okinawa
3. Toyama
4. Neo-Tokyo
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: CF Pat Watson FAR
Golden Arm Winner: SP Miguel Cantú CL
Wunderkind Winner: 1B Gustavo López FAR
Postseason
IL Wild Card Winner
Arlington over Kentucky in 5 games
SL Wild Card Winner
Duluth over Palm Springs in 4 games
IL Division Series Winners
Florida over Arlington in 6 games
West Virginia over Havana in 4 games
SL Division Series Winners
Crystal Lake over Duluth in 7 games
Shin Seiki over Aurora in 7 games
League Championship Series Winners
IL: Florida over West Virginia in 7 games
SL: Crystal Lake over Shin Seiki in 7 games
PEC Winner
Florida over Crystal Lake in 6 games
Patrick Hildreth
- La leña roja tarde pero llega
- La leña roja tarde pero llega
- Denny
- Hall of Famer
- Posts: 2725
- Joined: Thu Oct 25, 2007 1:19 pm
- Location: Your mom's house
Re: 2026 Predictions
I copied Mike and RJ with the pretty colors
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
WV a heavy favorite here, Arlington and Hartford are more of a toss-up for second. Rebuilding time in the Netherlands.
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Florida is the best until they're not, though Kentucky could certainly take the division if things break right. New Orleans is much improved as well. New management in Laredo will take stock of what they have this season.
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
Havana has the upper hand here, though San Juan gets a boost from long-time Codger Alexander O'Neal.
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez, KEN
Golden Arm Winner: Gunner MacGruder, WV
Wunderkind Winner: Carlos Garza, WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
3. Kalamazoo
4. Fargo
5. Canton
The GL will be very competitive this season with no truly bad teams, though CL and Duluth are a clear cut above the rest.
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
The Evil Empire's reign of terror continues with Codgers and Bears squabbling for second. Reno takes a step forward while Yuma continues to rebuild.
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Okinawa
3. Toyama
4. Neo-Tokyo
Shin Seiki should again be the easy winner here.
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Rob Raines, CL (SO WEIRD to see that abbreviation after his name!)
Golden Arm Winner: Randy 'Tugboat' Smith, AUR
Wunderkind Winner: Graham Ainsley, REN
Postseason
IL Wild Card
KEN over ARL in 4 games
SL Wild Card Winners
DUL over PS in 4 games
IL Division Series Winners
WV over KEN in 5 games
FLA over HAV in 7 games
SL Division Series Winners
AUR over DUL in 6 games
SS over CL in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over FLA in 6 games
SL: SS over AUR in 7 games
PEC Winner
SS over West Virginia in 6 games
Imperial League
Seaboard
1. West Virginia
2. Arlington
3. Hartford
4. Amsterdam
WV a heavy favorite here, Arlington and Hartford are more of a toss-up for second. Rebuilding time in the Netherlands.
Dixie
1. Florida
2. Kentucky
3. New Orleans
4. San Antonio
Florida is the best until they're not, though Kentucky could certainly take the division if things break right. New Orleans is much improved as well. New management in Laredo will take stock of what they have this season.
Trans Atlantic
1. Havana
2. San Juan
3. Claymores
4. London
Havana has the upper hand here, though San Juan gets a boost from long-time Codger Alexander O'Neal.
IL Awards Winners
Royal Raker Winner: Pedro Rodriguez, KEN
Golden Arm Winner: Gunner MacGruder, WV
Wunderkind Winner: Carlos Garza, WV
Sovereign League
Great Lakes
1. Crystal Lake
2. Duluth
3. Kalamazoo
4. Fargo
5. Canton
The GL will be very competitive this season with no truly bad teams, though CL and Duluth are a clear cut above the rest.
Desert Hills
1. Aurora
2. Palm Springs
3. Bakersfield
4. Reno
5. Yuma
The Evil Empire's reign of terror continues with Codgers and Bears squabbling for second. Reno takes a step forward while Yuma continues to rebuild.
Rising Sun
1. Shin Seiki
2. Okinawa
3. Toyama
4. Neo-Tokyo
Shin Seiki should again be the easy winner here.
SL Awards Winners
Royal Raker Winner: Rob Raines, CL (SO WEIRD to see that abbreviation after his name!)
Golden Arm Winner: Randy 'Tugboat' Smith, AUR
Wunderkind Winner: Graham Ainsley, REN
Postseason
IL Wild Card
KEN over ARL in 4 games
SL Wild Card Winners
DUL over PS in 4 games
IL Division Series Winners
WV over KEN in 5 games
FLA over HAV in 7 games
SL Division Series Winners
AUR over DUL in 6 games
SS over CL in 7 games
League Championship Series Winners
IL: WV over FLA in 6 games
SL: SS over AUR in 7 games
PEC Winner
SS over West Virginia in 6 games
Denny Hills
O.C. (Original Codger)
O.C. (Original Codger)